یک تیر تبلیغات محیطی و چند نشان بازاریابی

تبلیغات محیطی شاخه ای از رسانه های تبلیغاتی است که به صورت گسترده در دنیا در حال استفاده می باشد. پیش از آن که بیشتر درمورد این رسانه صحبت کنیم تعریف مختصری از تبلیغات و بازاریابی خواهیم داشت و در ادامه به صورت تخصصی رسانه ی فضای باز را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تبلیغات چیست ؟

از ابتدای تاریخ و تشکیل جوامع بشری تبلیغ در در بطن زندگی اجتماعی انسان ها ریشه داشته است. از مواضع دینی و سیاسی گرفته تا ارتباط مستقیم میان وجود و در دسترس بودن اجناس و کالا ها، تبلیغ در همه جوانب زندگی اجتماعی انسانها حضور دارد. با این حال اهمیت تبلیغات و گسترش آن به عنوان علم از اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 در کشور ایالات متحده شروع شده است.

شکل قدیم تبلیغات در جوامع را می توان به صورت تبلیغات دهان به دهان ، جارچی باشی ها، دیوار نوشته ها، لوح های گلی، علائم تجاری و… معرفی کرد اما نقطه عطف اولیه این صنعت در سال 1452 میلادی و با تحول صنعت چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ و امکان چاپ تعداد زیادی آگهی به صورت هم زمان به وجود آمد.اولین آگهی تبلیغاتی در سال 1478توسط ویلیام کاکستون ارائه شد و صنعت روزنامه در اواسط قرن 17 ظهور کرد.

از جمله اولین کشورهایی که تبلیغات به شکل رسمی در آن سابقه طولانی دارد، می توان به فرانسه اشاره نمود. بدر سال 1890 در پی کارآمد واقع شدن تبلیغات و افزایش بودجه ی تبیغاتی شرکت ها و کارخانه ها، آژانس های تبلیغاتی به وجود آمدند که وظایف آنها ایجاد طرح، علائم تجاری، نگارش متن آگهی ها و… بود.

نقطه عطف بعدی صنعت تبلیغات، تلوزیون بود. اگر چه قبل از آن رادیو درخواست های فراوانی از صاحبان آگهی دریافت می کرد و در جای جای ایالت متحده ایستگاه های رادیویی ایجاد شده بودند، اما با اتمام جنگ جهانی دوم و ظهور تلوزیون اهمیت رادیو و روزنامه در زمینه انتقال آگهی ها کمرنگ شد.

تبلیغات زیر مجموعه مستقیم بازاریابی

این روش به افراد امکان می دهد که کالاهایی را که خود تولید می‌کنند و یا دیگر استفاده ای برایشان ندارند، را با وسایل ضروری تر مبادله کرده و وجه نقد را برای هزینه هایی از قبیل بازپرداخت وام مسکن، صورت‌حساب های پزشکی و خدمات مالی نگاه دارند. از مزایای روانی این روش توافقی می توان به ایجاد روابط عمیق‌تر بین دو طرف مبادله نسبت به دیگر روش های تجاری اشاره نمود .

همچنین تهاتر می تواند به افراد در ایجاد شبکه های حرفه‌ایه بازاریابی در تجارت خود کمک کند.

 از دید بالاتر، مبادله کالا ها در مقادیری با ارزش مساوری می تواند باعث تخصیص بهینه منابع شود و همچنین با برابر کردن نرخ عرضه و تقاضا به تعادل اقتصاد منطقه نیز کمک کند.

در راستای معرفی هرچه بهتر محصول و گذر از خطر شکست در معرفی، واحد بازاریابی می تواند با انتخاب روش تبلیغاتی مناسب محصول و همگام با آن مقرون به صرفه ترین روش از این مرحله خطیر گذر کند. شیوه ی تبلیغاتی مورد نظر باید در کمترین زمان بازخورد بالایی داشته و در عین حال سرمایه اولیه بالایی نیاز نداشته باشد. با گذر به عصر تکنولوژی رسانه های چاپی دیگر از قدرت قدیمی خود در تبلیغات برخوردار نیستند و در همین حین با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات، تبلیغات در بستر های مجازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است که در ابتدا باز خوردخوبی دارد اما با بررسی دقیق تر  مشاوران تخصصی تبلیغاتی مشخص شده که آستانه توجه انسان به مطالب پخش شده در این گونه فضا ها به 8 ثانیه رسیده و عملا افراد برای فرار از گرفتاری های روزانه و مخفی کردن احساسات به این فضا ها پناه برده و غالبا به دنبال محتوا هایی با حالت روحی خاص هستند و توجه آنچنان به دیگر مسائل ندارند و همچنین با توجه به پیشرفت سریع این رسانه و نبود بستر فرهنگی مناسب آن فضای رقابتی سیاهی برای برند ها به وجود آمده و تبلیغات از حالت مثبت در کسری از ثانیه به تبلیغات منفی بدل می شوند که در سربالایی معرفی برند می تواند ضربه ی سهمگینی به برند و محصول وارد کند. با توجه به درآمد پایین و نیاز به استفاده سرمایه برای توسعه محصول، تبلیغات تلوزیونی هم با رده های بالای تعرفه، دور از دسترس قرار می گیرند.

تبلیغات محیطی با قدمتی به بلندای تاریخ

تبلیغات محیطی ( به انگلیسی : out-of-home Advertising ) از قدیمی ترین روش های تبلیغات بوده و قدمت استفاده از آن به ماقبل تاریخ می رسد.زمانی که در مکانی خارج از نقطه خرید مشتری ( به انگلیسی:Point Of Purchas ) تبلیغات خود را به مردم ارائه می دهیم درواقع در حال استفاده از تبلیغات محیطی هستیم. از جمله روش های استفاده از این رسانه در گذشته می توان به نشانه ها و تبلیغ روی دیوار اشاره کرد. در طی حفاری های انجام شد در سایت های شهر پمپی ایتالیا “شهر سوخته” مدارکی دال بر وجود تابلوهایی بر روی دیوار جنب درب وردی مغازه به عنوان راهنما کشف شده است. این شاخه از رسانه های تبلیغاتی امروزه خود به عنوان علمی مستقل مورد توجه قرار گرفته و خود دارای زیر شاخه های متنوع با کاربرد های متفاوت است.

هر روش تبلیغاتی دارای ساختار منحصر به فردی است که در آن یک رسانه، بدنه اصلی و دیگر رسانه ها نقش تکمیل کننده ی آن روش تبلیغاتی را ایفا می کنند. به عنوان مثال بدنه اصلی ساختار تبلیغات محیطی از بیلبورد ها، تبلیغات روی عرشه پل های عابر پیاده و یا روگذر-ریز گذرهای شهری و بین شهری ساخته شده و باقی عناصر مانند استرابرد و… تکمیل کننده این رسانه های مادر هستند. انتخاب استفاده از رسانه مادر به تنهایی و یا با دیگر عناصر، وابسته به بودجه  تبلیغاتی شما بوده و باید با در نظر گرفتن هدف تبلیغاتی (معرفی، ترغیب، یادآوری و…) به اضافه نمودن چاشنی های رسانه ای به بدنه اصلی تبلیغات خود اقدام کنید.

تبلیغات محیطی (بیلبورد ) برخلاف باور های موجود، از انعطاف قیمتی بالایی برخوردار است. در اکران کمپین های تبلیغات محیطی با کمک مشاورن فعال در این حوزه، گزینه های انتخابی متنوعی در مورد مکان تبلیغات محیطی تعداد رسانه ها و دوره اکران کمپین وجود دارد، که با چینش صحیح این عوامل در کنار هم می توانید تبلیغاتی با بازخودی دور از ذهن داشته باشید.

شرکت تولیدی را تصور کنید که محصولات گرمایشی متنوعی از بخاری، پکیج تا انواع اسپلیت را تولید می کنید. این شرکت برای تبلیغ هر نوع از محصولات خود جامعه هدف متفاوتی دارد. در استان های شرجی اسپلیت به دلیل دوکاره بودن بهتر به فروش می رود. همین مسئله برای هر مورد از محصولات صادق است . بنابراین به جهت این که، تبلیغات با هدفمندی اجرا شود، متناسب با عادات جامعه هدف آن منطقه می توان محصول خاصی را تبلیغ کرد. این چنین کمپین تبلیغاتی مطمئنا بازخورد بالاتری نسبت به تبلیغات تک محصولی از خود نشان خواهد داد.

در استفاده از تبلیغات محیطی شما با استفاده از الگو های روانشناسی می توانید مخاطبین خود را در طولانی مدت تحت تاثیر قرار دهید. هزینه هاای تعویض محتوای تبلیغاتی بر روی بیلبورد ها بالا نیست و شما می توانید در هر زمان مدل انتقال پیام خود را وابسته به اهداف ارتقا دهید.

از قدیم گفته اند هر چه سریع بر سر زبان ها بیفتید سریع تر از آن از یاد می روید! در پروژه های تبلیغاتی با هدف افزایش آگاهی از برند (برندینگ) شما باید صبر و حوصله پیشه کنید تا جواب خوب بگیرید . در برندیگ درواقع شما باید در گوشه ای از ذهن و قلب مخاطب خود خانه کنید و در زندگی روزمره آنها حضور داشته باشید. قطعا روش هایی نظیر انتخاب شعار تبلیغاتی خاص، لوگو و… تاثیر بسزایی دارد، ولی این حضور مدام و در عین حال بدون مزاحمت شما در زندگی روزمره جامعه هدفتان، باعث پایه ریزی برندینگ قوی برای شما و محصولتان می شود. حال آنکه در رسانه های متعددی امکان این حضور طولانی مدت به دلایل مختلف از هزینه ی  بسیار بالا  تا تغییر شرکت های دارنده امتیاز رسانه و… این امکان وجود ندارد. شرکت تبلیغاتی آراد به جهت حل این مشکل اقدام به سرمایه گذاری های متعددی در زمینه ساخت پل های عابر پیاده در سراسر کشور کرده و در قبال آن امتیاز اکران تبلیغات بروی عرشه این پل ها را تا 15 سال متوالی به دست می آورداین سرمایه گذاری علاوه بر این که مشکل زمان را حل میکند باعث کاهش هزینه های اجازه بیلبورد شده ودر نتیجه هزینه کل تبلیغات بسیار پایین می آید.