فهرست مطالب

تبلیغات حرفه ای چگونه است؟

از ابتدای شکل‌گیری تمدن جوامع، تبلیغات در بطن زندگی اجتماعی انسان ها ریشه دارد. از مواضع دینی و سیاسی گرفته تا ارتباط مستقیم وجود و میزان دسترسی به اجناس و کالا ها، تبلیغ در همه جوانب زندگی اجتماعی انسانها حضور دارد. با این حال اهمیت تبلیغات و گسترش آن به عنوان علم از اواخر قرن 19 آغاز شده و تا به امروزه ادامه دارد.

آغاز راه پیدایش تبلیغات

اشکال قدیمی تبلیغات در جوامع، به صورت تدریجی از شیوه‌ی دهان به دهان، لوح های گلی، دیوار نوشته ها و جارچی باشی ها، به شکل امروزی ارتقا یافته است.

تحول تبلیغات با چاپ، توسط گوتنبرگ

 تحول عظیم تبلیغات در سال 1452 میلادی و با آغاز صنعت چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ و امکان چاپ تعداد زیادی آگهی به صورت هم زمان به وجود آمد. اولین آگهی تبلیغاتی در سال 1478توسط ویلیام کاکستون ارائه شد و صنعت روزنامه در اواسط قرن 17 ظهور کرد.

فرآیند شکل‌گیری آژانس‌های تبلیغاتی در کشورهای پیشرو در صعنت تبلیغات

از جمله اولین کشورهایی که تبلیغات به شکل نوین در آن سابقه طولانی دارند، می توان از بریتانیا، ایالات متحده و فرانسه نام برد. در اواخر قرن 19 در پی کارآمد واقع شدن تبلیغات و افزایش بودجه‌ی تبیلغاتی شرکت ها و کارخانه ها، آژانس های تبلیغاتی به وجود آمدند که وظایف آنها ایجاد طرح، علائم تجاری، نگارش متن آگهی ها و… بود.

آغاز تبلیغات رادیویی و تلویزیونی

پس از تبلیغات چاپی، استفاده از رادیو رونق گرفت و در سراسر ایالات متحده، ایستگاه‌های رادیویی ایجاد شده بودند. همچنین صاحبان مشاغل درخواست‌های فراوانی برای تبلیغ در رادیو داشتند. اما در ادامه و با اتمام جنگ جهانی دوم و ظهور تلویزیون، اهمیت رادیو کمرنگ شد و این نقطه عطفی در صنعت تبلیغات بوده است. 

تبلیغات، روح اصلی بازاریابی

در چرخه عمر یک محصول، معرفی صحیح محصول، نقش تعیین کننده ای در ادامه عمر محصول دارد، که این موضوع بر عهده تبلیغات است. در بسیاری از مواقع صاحبان مجموعه، تبلیغات را گام نهایی معرفی محصول دانسته و با دید هزینه ای خود به تبلیغات، توقع دارند که این بودجه از فروش خود محصول حاصل شود، اما مدیران هوشیار کاملا بر این امر واقف هستند که تبلیغات از اولین پله های معرفی محصول به حساب می آید. تبلیغات هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.

انتخاب بهترین روش معرفی محصول

در راستای معرفی هرچه بهتر محصول واحد بازرگانی باید با انتخاب روش تبلیغاتی مناسب و مقرون به صرفه، از این مرحله خطیر گذر کند. شیوه ی تبلیغاتی مورد نظر باید در کمترین زمان بازخورد بالایی داشته و در عین حال سرمایه اولیه بالایی نیاز نداشته باشد. با گذر به عصر تکنولوژی رسانه های چاپی دیگر از قدرت قدیمی خود در تبلیغات برخوردار نیستند و در همین حین با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات، تبلیغات در بستر های مجازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

تبلیغات در فضای مجازی، روشی ماندگار یا گذرا؟

با پیشرفت تکنولوژی تبلیغات در بستر فضای مجازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ممکن است در ابتدا، بازدهی تبلیغات در اینگونه فضاها ممکن است در ابتدا بازدهی بالایی داشته باشند، اما با بررسی تخصصی تر مطلع خواهیم شد که آستانه توجه انسان به تبلیغات پخش شده در فضای مجازی، حدود 8 ثانیه است و در عمل افراد برای ایجاد تنوع در روزمرگی ها به فضای مجازی پناه می‌برند. در نتیجه، محتواهای مورد بازدید در این بستر، باید حامل حالت روحی خاص باشند. 

مخاطبین در بستر مجازی عملآ توجه آنچنان به دیگر مسائل ندارند و همچنین با توجه به پیشرفت سریع این رسانه و نبود بستر فرهنگی مناسب آن فضای رقابتی سیاهی برای برند ها به وجود آمده و تبلیغات از حالت مثبت در کسری از ثانیه به تبلیغات منفی بدل می شوند که در سربالایی معرفی برند می تواند ضربه ی سهمگینی به برند و محصول وارد کند. با توجه به درآمد پایین و نیاز به استفاده سرمایه برای توسعه محصول، تبلیغات تلوزیونی هم با رده های بالای تعرفه، دور از دسترس قرار می گیرند.

مدیریت تبلیغات و اهمیت جایگاه آن در سازمان

مدیریت تبلیغات درواقع فرآیند پیچیده‌ی به کارگیری رسانه های مختلف برای فروش یک محصول یا خدمت است. این فرآیند با تحقیقات بازاریابی شروع شده و شامل تدوین کمپین های تبلیغاتی با رسانه های مختلف است  که به فروش محصول کمک می کنند.

در چرخه عمر یک محصول، معرفی صحیح محصول نقش تعیین کننده ای در ادامه عمر محصول دارد، که این وظیفه بر عهده ی واحد بازاریابی مجموعه است. در بسیاری از مواقع مدیران مجموعه تبلیغات را گام نهایی معرفی محصول دانسته و با دید هزینه ای خود به تبلیغات توقع دارند که این بودجه از فروش خود محصول حاصل شود، اما فعالان حوزه بازاریابی بر این امر واقف هستند که تبلیغات از اولین پله های معرفی محصول به حساب می آید!

اولین مرحله در مدیریت تبلیغات، تحقیقات بازار است. در این مرحله، داده های مربوط به بازاریابی محصول، نمودار عمر محصول، استراتژی های پیاده شده، بازار هدف محصول و …. توسط متخصص تبلیغاتی استخراج شده و پس از آن شناسایی انواع تبلیغات مناسب برای محصول خاص انجام می شود.  امروزه به غیر از چاپ و تلویزیون، رادیو، تلفن همراه و اینترنت نیز به عنوان رسانه تبلیغاتی در دسترس هستند. فرآیند مدیریت تبلیغات در واقع به تعریف طرح کلی کمپین رسانه ای و تصمیم گیری در مورد نوع تبلیغات قبل از عرضه محصول کمک می کند.

همیشه به یاد داشته باشید که برای برخورداری از تبلیغات موثر می بایست آن را از  تحقیقات بازار شروع کنید. تحقیقات بازار به شناسایی بخش خاصی از جمعیت که محصول یا خدمت از طریق آن به جامعه گسترده تری از بازار هدف می رسد، کمک خواهد کرد. درواقع این اطلاعات به عنوان راهنمای تهیه کمپین های تبلیغاتی عمل می کند.

پس از شناسایی بخشهای بازاریابی و تعیین اینکه از چه نوع تبلیغاتی استفاده خواهد شد ، مدیریت تبلیغات بر ایجاد ویژگیهای خاص در راستای کلی تبلیغات متمرکز است. مرحله بعدی  در مدیریت تبلیغات تصمیم گیری نوع محتوای ارائه شده برای کمپین های مختلف تبلیغاتی از جمله رادیویی، چاپی، تلوزیونی، و… است.

همچنین کمپین ها ممکن است به صورت ترکیبی از چندین رسانه در راستای تکمیل یکدیگر طراحی شوند.موضوع بسیار مهمی که وجود دارد این است که مدیریت تبلیغات بتواند  در چنین کمپین هایی تمامی استراتژی ها را مکمل یکدیگر طراحی کرده  وبه نظر عامه مردم نرسد که تبلیغات رادیویی روی چیز دیگری تمرکز دارد در حالی که تلویزیون بر روی چیز دیگر. در پایان کل فرآیند باید به نفع محصول یا خدمت باشد.

طراحی یک کمپین تبلیغاتی کار کمی نیست و درک رفتار مصرف کننده از داده های جمع آوری شده از تحقیقات بازار جنبه بسیار مهمی در نحوه تدوین یک  کمپین دارد.

انواع رسانه های تبلیغات

همانطور که گفتیم، تبلیغات ارائه آگهی محصولات و خدمات یک شرکت از طریق رسانه های مختلف برای افزایش فروش سازمان است. درواقع تبلیغات با افزایش آگاهی از برند، بر روی نیاز مشتری به جهت خرید محصول تمرکز می کند. در سطح جهانی ، تبلیغات به بخشی اساسی در دنیای شرکت ها تبدیل شده است و بنابراین، شرکت ها بخش عظیمی از درآمد خود را به بودجه تبلیغاتی اختصاص می دهند.

در ادامه تعدادی انواع رسانه های تبلیغاتی را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی نوعی تبلیغات است که از ابتدای تولد این صنعت  به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفته و  با اختراع ماشین چاپ توجه بسیاری به این روش شد. این تبلیغات در روزنامه ها یا مجلات منتشر شده  و گاهی اوقات به عنوان بروشور یا تراکت های تبلیغاتی – به طور کلی هر آنچه که به صورت برای مخاطبان جلب توجه می کند- در حوزه تبلیغات چاپی قرار دارد.

تبلیغات چاپی با هدف قرار دادن قشر خاصی از جامعه هدف که به  روزنامه و یا نشریات دیگر تمایل دارند، برندینگ یک محصول را انجام می دهد. در این حالت تصمیم برای خرید محصول ممکن است آنی نباشد، اما تبلیغ در ضمیر ناخودآگاه مخاطب  جای گرفته و مرتبه دیگر که مخاطب محصول را در بازار مشاهده کنند ، وسوسه خرید  به سراغش خواهد آمد.

بازخورد  تبلیغات چاپی فقط در مواقعی که  توسط مردم مردم آن را ببینند، نشان داده می شود. محتوای تبلیغات چاپی باید بگونه ای باشد که  توجه مشتری بالقوه ای که در حال برگ زدن روزنامه یا نشریه است، جلب کند.

تبلیغات محیطی شاخه ای از رسانه های تبلیغاتی است که به صورت گسترده در دنیا در حال استفاده می باشد. پیش از آن که بیشتر درمورد این رسانه صحبت کنیم تعریف مختصری از تبلیغات و بازاریابی خواهیم داشت و در ادامه به صورت تخصصی رسانه ی فضای باز را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

2. تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی با قدمتی به بلندای تاریخ

تبلیغات محیطی ( به انگلیسی : out-of-home Advertising ) از قدیمی ترین روش های تبلیغات بوده و قدمت استفاده از آن به ماقبل تاریخ می رسد.زمانی که در مکانی خارج از نقطه خرید مشتری ( به انگلیسی : Point Of Purchas ) تبلیغات خود را به مردم ارائه می دهیم درواقع در حال استفاده از تبلیغات محیطی هستیم.

از جمله روش های استفاده از این رسانه در گذشته می توان به نشانه ها و تبلیغ روی دیوار اشاره کرد. در طی حفاری های انجام شد در سایت های شهر پمپی ایتالیا “شهر سوخته” مدارکی دال بر وجود تابلوهایی بر روی دیوار جنب درب وردی مغازه به عنوان راهنما کشف شده است. این شاخه از رسانه های تبلیغاتی امروزه خود به عنوان علمی مستقل مورد توجه قرار گرفته و خود دارای زیر شاخه های متنوع با کاربرد های متفاوت است.

هر روش تبلیغاتی دارای ساختار منحصر به فردی است که در آن یک رسانه، بدنه اصلی و دیگر رسانه ها نقش تکمیل کننده ی آن روش تبلیغاتی را ایفا می کنند. به عنوان مثال بدنه اصلی ساختار تبلیغات محیطی از بیلبورد ها، تبلیغات روی عرشه پل های عابر پیاده و یا روگذر-ریز گذرهای شهری و بین شهری ساخته شده و باقی عناصر مانند استرابرد و… تکمیل کننده این رسانه های مادر هستند. انتخاب استفاده از رسانه مادر به تنهایی و یا با دیگر عناصر، وابسته به بودجه  تبلیغاتی شما بوده و باید با در نظر گرفتن هدف تبلیغاتی (معرفی، ترغیب، یادآوری و…) به اضافه نمودن چاشنی های رسانه ای به بدنه اصلی تبلیغات خود اقدام کنید.

اهمیت بالای تبلیغات محیطی در بازاریابی

1- انعطاف پذیری قیمتی تبلیغات محیطی :

تبلیغات محیطی (بیلبورد ) برخلاف باور های موجود، از انعطاف قیمتی بالایی برخوردار است. در اکران کمپین های تبلیغات محیطی با کمک مشاورن فعال در این حوزه، گزینه های انتخابی متنوعی در مورد مکان تبلیغات محیطی تعداد رسانه ها و دوره اکران کمپین وجود دارد، که با چینش صحیح این عوامل در کنار هم می توانید تبلیغاتی با بازخودی دور از ذهن داشته باشید.

2- تبلیغ محله به محله :

شرکت تولیدی را تصور کنید که محصولات گرمایشی متنوعی از بخاری، پکیج تا انواع اسپلیت را تولید می کنید. این شرکت برای تبلیغ هر نوع از محصولات خود جامعه هدف متفاوتی دارد. در استان های شرجی اسپلیت به دلیل دوکاره بودن بهتر به فروش می رود. همین مسئله برای هر مورد از محصولات صادق است . بنابراین به جهت این که، تبلیغات با هدفمندی اجرا شود، متناسب با عادات جامعه هدف آن منطقه می توان محصول خاصی را تبلیغ کرد. این چنین کمپین تبلیغاتی مطمئنا بازخورد بالاتری نسبت به تبلیغات تک محصولی از خود نشان خواهد داد.

3- اکران چند مدل تبلیغ :

در استفاده از تبلیغات محیطی شما با استفاده از الگو های روانشناسی می توانید مخاطبین خود را در طولانی مدت تحت تاثیر قرار دهید. هزینه هاای تعویض محتوای تبلیغاتی بر روی بیلبورد ها بالا نیست و شما می توانید در هر زمان مدل انتقال پیام خود را وابسته به اهداف ارتقا دهید.

4- امکان اکران تبلیغات به صورت طولانی مدت :

از قدیم گفته اند هر چه سریع بر سر زبان ها بیفتید سریع تر از آن از یاد می روید! در پروژه های تبلیغاتی با هدف افزایش آگاهی از برند (برندینگ) شما باید صبر و حوصله پیشه کنید تا جواب خوب بگیرید . در برندیگ درواقع شما باید در گوشه ای از ذهن و قلب مخاطب خود خانه کنید و در زندگی روزمره آنها حضور داشته باشید. قطعا روش هایی نظیر انتخاب شعار تبلیغاتی خاص، لوگو و… تاثیر بسزایی دارد، ولی این حضور مدام و در عین حال بدون مزاحمت شما در زندگی روزمره جامعه هدفتان، باعث پایه ریزی برندینگ قوی برای شما و محصولتان می شود. حال آنکه در رسانه های متعددی امکان این حضور طولانی مدت به دلایل مختلف از هزینه ی  بسیار بالا  تا تغییر شرکت های دارنده امتیاز رسانه و… این امکان وجود ندارد. شرکت تبلیغاتی آراد به جهت حل این مشکل اقدام به سرمایه گذاری های متعددی در زمینه ساخت پل های عابر پیاده در سراسر کشور کرده و در قبال آن امتیاز اکران تبلیغات بروی عرشه این پل ها را تا 15 سال متوالی به دست می آورداین سرمایه گذاری علاوه بر این که مشکل زمان را حل میکند باعث کاهش هزینه های اجازه بیلبورد شده ودر نتیجه هزینه کل تبلیغات بسیار پایین می آید.

نکات کلیدی ضروری در طراحی تبلیغات محیطی

دنیای تبلیغات فضای بسیار گسترده ای دارد و هرروزه شاهد ظهور ایده‌ها و روش‌های نوین در این عرصه هستیم. تبلیغات بنری یکی از پرکاربردترین روش‌های تبلیغاتی در دنیای امروز است.

شیوایی :

مهم‌ترین نکته در طراحی تبلیغات محیطی، جذاب و گویا بودن آن است. در رسانه های بیلبوردی بنر 3ثانیه فرصت دارد محتوای تبلیغ را به بهترین شکل به مخاطب انتقال دهد. به همین جهت در صورتی که زمان و مکان اکران به درستی انتخاب شوند، با طراحی صحیح، بالاترین تاثیر ممکن بر جذب مخاطب را خواهیم داشت.

استفاده از رنگ سازمانی :

یکی از کلیدی ترین نکات طراحی تبلیغات، استفاده از رنگ سازمانی واحد است. با استفاده از رنگ واحد در تمامی طراحی‌های مربوط به محصول، اعم از: بسته‌بندی، تبلیغات، لوگو و… برندسازی را در مدت زمان کمتر و با تاثیر بیشتر میسر می‌سازد. همچنین نام و شاخه فعالیت سازمان را در ذهن مخاطب ماندگار می‌نماید. اختصاص یک رنگ خاص برای برند، یکی از مهم‌ترین نکات طراحی است که باید درنظر گرفته شود. البته که انتخاب رنگ برای سازمان نیز مستلزم آگاهی از مفاهیم رنگ‌هاست که در مقاله تاثیر رنگها بر تبلیغات به تفصیل به آن پرداخته ایم.

پرهیز از کلیشه ‌نویسی :

از دیگر نکات ارزشمند طراحی بیلبورد، پرهیز از توضیحات غیرضروری است. این کار نه تنها به لحاظ بصری جذابیت بنر را کاهش می‌دهد، بلکه به لحاظ تأکید محتوایی نیز باعث عدم انتقال پیام اصلی در مدت زمان موردنظر (3ثانیه) خواهد شد.  با کمک طراح حرفه‌ای با مهارت تولید محتوا، می‌توان پیام تبلیغاتی را در کوتاه‌ترین زمان و تأثیرگذارترین حالت به مخاطب انتقال داد.

چند نکته طلایی طراحی تبلیغات محیطی

 1. حفظ سادگی:
  جلب توجه بیشتر، در سادگی است. به همین جهت از تبلیغات با طراحی شلوغ، نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. گنجاندن مواردی چون: آدرس دفتر، شماره تماس، آدرس شبکه‌های اجتماعی و… از اشتباهاتی است که در طراحی بنر منجر به کاهش بازدید و نتیجه‌گیری می‌شود.
 2. ارائه پیشنهاد جذاب:
  با ارائه پیشنهاد شرایط استثنایی مانند 50% تخفیف به مدت محدود و یا موارد مشابه، می‌توان طیف گسترده‌تری از مشتریان را جذب نمود.
 3. ایجاد حس فوریت:
  یکی از مواردی که واکنش سریع و مثبت مخاطب را به همراه دارد، ایجاد حس عقب ماندن از دیگران، محدودیت زمان طلایی، محدودیت دوره امتیازات ویژه و … است.
 4. استفاده از تصویر:
  تصاویر و گرافیک هایی که استفاده می‌کنید باید به انتقال هرچه بهتر و سریع‌تر پیام تبلیغاتی کمک کند و دقیقا با محصول یا خدمات مورد تبلیغ ارتباط داشته باشد.
 5. فونت مناسب:
  فونت مورد استفاده در طراحی تبلیغاتی نباید خیلی ریز یا خیلی درشت باشد. همچین استفاده از فونت‌های شکسته و ناخوانا، از اشتباهات طراحی بیلوردهای تبلیغاتی است.
 6. داشتن کادر:
  چشم افراد به‌صورت غریزی محتوای درون کادر مشخص را با دقت بیشتری می‌خواند، با بهره گیری از این اصل، طراحی بنر  با بهره‌وری بیشتر انجام می‌گردد.

با توجه به تمامی نکات فوق، همچنین بهره گیری از طراح حرفه ای تولید محتوای تبلیغاتی، بالاترین درصد جذب مشتری به نسبت بازدید را خواهیم داشت.

میزان تاثیر تحقیقات میدانی بر تبلیغات محیطی

تحقیقات میدانی یکی از معتبرترین روش‌های جمع‌آوری اطلاعات برای شناخت یک موضوع یا ویژگی خاص دربین افراد یا حتی حیوانات است.

محققان از طریق روش‌های مختلف (که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم) به بررسی یک رفتار خاص در واکنش به شرایط مورد نظر می‌پردازند.

تحقیقات میدانی شامل روش‌های متعدد از جمله:

 1. مطالعه رفتاری شرکت کنندگان داوطلب
 2. آنالیز اطلاعات کلی جامعه
 3. مصاحبه های مستقیم و غیرمستقیم
 4. مشاهده و بررسی نمونه های عینی و… می‌باشد.

در شرایط معمول برای بررسی یک ویژگی یا رفتار خاص، سایر جنبه های محیطی باید ثابت باشد تا نتیجه تحقیقا به درست ترین شکل ممکن ارائه گردد. برای بررسی دقیق علت و معلول یک موضوع خاص، درصورت تغییر مداوم بقیه جنبه ها، نتیجه‌گیری بسیار سخت وهمراه با خطای احتمالی خواهد بود.

رابطه تحقیقات میدانی با تبلیغات

پیش زمینه تبلیغات از هرنوعی، تحقیقات میدانی است. شناخت جامعه هدف، بررسی نقاط قوت و ضعف رقبا و برندهای موفق در همان رشته،از باید های شروع کمپین تبلیغاتی است که با تحقیقات میدانی میسر می‌شود. در تحقیقات میدانی باید در نظر گرفت که جامعه آماری گروه کوچک و یکسان نباشند.

با تحقیقات میدانی صحیح و جامع پیش از انجام هرگونه تبلیغات، افزایش فروش چند صددرصدی خواهیم داشت. همچنین تبلیغات بدون تحقیقات هدردادن وقت و هزینه است. به همین دلیل این دو، معقوله هایی جدایی ناپذیرند.

در تدوین کمپین های تبلیغات محیطی، نحوه گزینش مکان و زمان اکران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یکی از روش های موثر به جهت انتخاب این  دو موضوع ، انجام تحقیقات میدانی است. با تجزیه تحلیل داده های گرد آوری شده و تشخیص مکان و زمان به جا وبه موقع، بالاترین میزان بازدهی از تبلیغات بیلبوردی حاصل می‌گردد.

بررسی چگونگی تبلیغات سریالی و تاثیر آن بر مخاطبین

«توانایی ارائه محتوا در بازه زمانی طولانی به روشی ساده و مفهومی برای جذب مخاطب»

مرحله اول، تفسیر مفهوم تبلیغات سریالی و تفکیک آن از سری تبلیغاتی است.  محتوای سریالی یک داستان را روایت می‌کند، که هر بخش را به هم وصل می‌کند در صورتیکه سری تبلیغاتی در واقع همان اکران پشت سر هم یک برند در یک مسیر است.

هدف از محتوای سریالی جلب توجه مخاطب و ایجاد کنجکاوی ذهنی به جهت  پیگیری محتوای بعدی است. در طراحی بیلبورد تبلیغاتی، ارائه محتوای داستانی ذاتا جذاب بوده  و انتقال محتوا زمانیکه به شکل صحیح روایت شود، موثرتر واقع می‌گردد.

مزایای اصلی تبلیغات سریالی چیست؟

 1. افزایش بهره‌ وری تبلیغ:
  با تبدیل یک ایده به چهارچوب داستانی و پرورش آن، می‌توان  به صورت هدفمند بر جنبه های نوآورانه و یا خلاقانه  محصول برای جذب بیشتر مخاطب تاکید کرد.
 2. افزایش پیگیری مخاطب:
  ارائه محتوای تبلیغاتی با بهره گیری از استراتژی سریالی، نسبت جذب مخاطب به بازدید را به بالاترین حد رسانده و بیشترین تاثیر ممکن را در جلب مشتری میگذارد، درواقع می توانیم  با ایجاد محتوای ناتمام در ذهن مخاطب وی را  وادار به پیگیری دیگر قسمت ها کنیم.
 3. ارائه برنامه دقیق تر:
  با تجزیه و تحلیل بازار هدف و انتخاب موضوع اصلی به عنوان هسته تبلیغات سریالی، می‌توان برنامه ریزی دقیق تری جهت جذب مخاطب و جلوگیری از ارائه اطلاعات اضافه نمود.

ارائه محتوای سریالی زمانی موثر است که به زبان ساده اطلاعات جدید هر قسمت را به مخاطب ارائه دهد. استفاده از تبلیغات سریالی به معنای واقعی همه جانبه بوده و می‌توان در استراتژی‌های تبلیغاتی با هدف هدایت تولید، تبلیغ محتوا یا افزایش نرخ تبدیل از آن بهره برد.

جایگاه تیزر در بازدهی کمپین های تبلیغاتی

تبلیغات تیزری، ابزاری جهت بازاریابی است که از پیام های جذاب و تکان دهنده برای ایجاد کنجکاوی مخاطبین استفاده می‌کند.  به محصول اشاره می‌کند اما در نهایت نامی از آن نمی‌برد.

به بیانی دیگر، یک کمپین تبلیغات تیزری، قبل از اینکه محصول جدیدی به بازار عرضه شود، مخاطب را مشتاق نگه می‌دارد. اصلی ترین نکته در یک تیزر تبلیغاتی این است که برای جلب نظر بیننده و تاثیرپذیری بیشتر، همه چیزه را بیان نکند. این روش برخلاف تبلیغات سنتی عمل می کند و به معنای واقعی یک برند را در ذهن مخاطب هک می‌کند.

انواع تبلیغات تیزری

یک تیزر تبلیغاتی به دو بخش تقسیم می‌شود:

1-راه اندازی کمپین های تبلیغاتی که باید توجه کاربران را به خود جلب کند.

2-همه جوانب آن بیان شود و ارتباط تیزر با یک محصول خاص نشان داده شود.

تیزر تبلیغاتی می تواند بر اساس بازه زمانی به دو دسته تقسیم شود:

یک مرحله ای، زمان شروع بخش اول و دوم همزمان است. به عبارتی نام برند در ابتدای تیزر، و توضیحات آن در پایان است.

تبلیغات سریالی، ابتدا برند عنوان می‌شود و مرحله معرفی محصول  پس از یک تا دو هفته انجام می‌‌شود. بدین ترتیب مخاطب مشتاق برای معرفی محصول می‌ماند.

انواع تیزر تبلیغاتی

 1. تبلیغات دیجیتال

  طبق تحقیقات، متداول ترین نوع تبلیغات تیزری به صورت ردیف بنری در پایین یا کنار سایت تبلیغاتی قرار می‌گیرد، که برای جلب توجه کاربر طراحی می‌شوند. ترکیبی از تصاویر و متن که برای تهیج عموم قرار می‌گیرند. به عنوان مثال: ” یک بازیگر معروف درگذشت “، ” یک مرد 50 ساله با یک بز ازدواج کرد “، ” یک قطره از این عطر – و همه مردان متعلق به شما هستند. “

  همچنین تیزرهای تبلیغاتی عمومی تری هم وجود دارد که هدف آنها، تبلیغ محصولات خاص برای نیاز اکثر مردم است. کیف پول ، شامپو ، محصولات آرایشی و بهداشتی و… این قبیل تبلیغات را شامل می‌شوند.

  اما چنین بنرهایی فقط مورد خاصی از تبلیغات تیزری را شامل می‌شوند و محدود به تبلیغات دیجیتالی یا چنین قالب هایی نیستند.

 2. تلویزیون

  به عنوان مثال ، فیلم تبلیغاتی برند BMW، یک پیش نمایش تبلیغاتی بود که قبل از عرضه مدل جدید، منتشر شد. در ابتدای ویدیو ، هنوز نوع کالا ارائه شده مشخص نبود، و مخاطب خود را در قالب اتومبیل تصور می‌کرد. تعریفی برای بیان مزایا یا نشان تجاری محصول وجود نداشت و در انتها مشخص شد که تیزر تبلیغاتی گویای چه چیزی بود.

 3. بنرها

  ساده ترین نوع، بیلبوردهای موجود در خیابان ها یا جاده های بین راهی است که تنها حاوی تصاویری مفهومی و یا یک عبارت غیر قابل درک است. و معرفی تکمیلی محصول در بازه زمانی 1 تا 2 هفته بعد در همان بیلبورد ارائه می‌شود. بنابراین ، تا زمانی که برند آشکار شود، مخاطبانی که مسیر بیلبوردها را طی می کنند شاهد تمامی تبلیغات هستند.

  نمونه ای از قدیمی ترین تبلیغات تیزری، پوستر فیلم “The Idol Dancer” در سال 1920 است. در آن چیزی درباره فیلم یا عنوان آن گفته نشده بود و تنها یه طرح شبه برانگیز داشت. حتی پرتره قهرمان به شکل یک شبح سیاه نشان داده شد، که کنجکاوی عموم را برانگیخته بود. امروزه از پوسترها در تبلیغات تیزری استفاده می شود.

 4. بازاریابی ایمیلی

  با استفاده از ایمیل می توانید به کاربر هشدار داد که یک خبر مهم در راه است. برندهای معروف اکثرا از این ترفند استفاده می‌کنند. در این حالت ، توجه مخاطب به یک تاریخ خاص جلب میشود.
  گاها ارائه اطلاعات غلط در تبلیغات تیزری استفاده می‌شود. به عنوان مثال ، فیلم “سوپرمن” در سال 1978، به عمد یک سال دیرتر از آنچه اعلام شد اکران شد. تهیه کننده فیلم عمداً اکران اصلی را به تعویق انداخت تا اشتیاق مخاطبین را بیشتر کند.

در نهایت

نکته حائز اهمیت در یک تیزر تبلیغاتی این است که، مخاطبین “سرد” را به سمت خود جذب نکند و بازخورد منفی نداشته باشد. بدین ترتیب اطمینان از انتخاب کارشناسان حرفه ای امری ضروریست.

جادوی رنگ و تاثیر بالای آن بر تبلیغات حرفه‌ای

روانشناسی رنگ

امروزه در بین محققان مختلف تحقیقات در مورد رنگ و تاثیرات آن از محبوبیت بالایی برخوردار است. نخستین دلیل اهمیت رنگ ناشی از پردازش سریع تر سیگنال های نوری دریافت شده توسط سیستم بینایی، نسبت به سیگنال های صوتی توسط سیستم شنوایی است. در سال 1802  توماس یانگ (فیزیکدان قرن 18-لینک به ویکی) با تعریف آزمایش جسم درخشان این مسئله را اثبات  نمود.

رنگ ها به عنوان سمبلی از یک ارزش مورد استفاده قرار می گیرند. این ارزش ها رد سطح یک کشور و حتی بین الملل میتوانند یکسان باشند به طور مثال رنگ سفید به‌ عنوان نمادی از صلح در  سطح بین الملل مورد استفاده قرار می گیرد.

تاثیر رنگ بر احساسات

 • اثر روانی

  هر شخصی با توجه به تجربیات خود در زندگی می تواند حس خاصی را از یک رنگ دریافت کند.
 • اثر نمادین

  گاهی اشیا تبدیل به نماد یک رنگ می گردند. زرد لیمویی مثال خوبی برای این اثر است.

 • اثر نمادها

  در فرهنگ های مختلف به مرور زمان هر رنگ به نمادی شناخته شده است به ‌عنوان مثال رنگ سفید نماد معصومیت و در شرق به معنای مرگ و ناراحتی است.

زرد

(درخشان، روشنگر، گرما بخش، خورشیدگون، بشاش)

در اکثر جوامع زرد نمادی از شکوه، جلال و گرمای خورشید است.زرد تجسمی از طلوع خورشید و نماد روشنایی و گرماست. رنگی که به دلیل حس تخیل و روشنگری و به واسطه خودش با نور نیرومند خورشید شناخته می شود. در روشن ترین نوع خود، مصرفکنندگان زرد را به عنوان رنگی بشاش، جاافتاده و دلپذیر می‌دانند. زرد داوودی روشن تداعی کننده سرزندگی است. مهم‌ترین رنگ جهت استفاده در مراکز خرید زرد است زیرا مغز انعکاس رنگ زرد  را  نسبت به سایر رنگ ها  زودتر پردازش می‌کند.
حوزه‌های تجاری مناسب برای استفاده: وسایل کودک، صنایع غذایی، سرگرمی، تکنولوژی‌های جدید، صنعت اتومبیل و تجارت الکترونیک.

علی‌رغم باقی رنگ ها که به غلیظ شدن تیره تر می شوند زرد روشن تر‍! می‌شود.

قرمز

( انرژی، جنگ، خطر، قدرت، همدردی،عشق، خشم، جسارت، هیجان، سرعت، خونگرمی )

قرمز رنگ بیشترین آستانه هیجان را در انسان دارد و هیپوفیز را وادار به ترشح اپی نفرین کرده و سیستم شیمیایی بدن را تغییر می‌دهد.بر اساس تحقیقات انجمن مطالعاتی رفتار مصرفکنندگان، قرمز به عنوان رنگی شهوانی، محرک، مهیج و زنده می شناسند و وسوسه خرید را در مشتری به وجود می‌آورد.

زمانی که طیف رنگی قرمز رو به سایه های قرمز-آبی تیره می‌شود، هنوز هم هیجان  را در خود دارد.خریدارن به طیف های شرابی به عنوانی رنگی خالص، گران و پرمایه نگاه می‌کنند. این رنگ گزینه خوبی برای محصولات لوکس گرانقیمت مانند اتومبیل است.
حوزه‌های تجاری مناسب برای استفاده: صنایع غذایی، پوشاک، مد، ورزش، سرگرمی، سلامت، بازاریابی، روابط عمومی، خدمات اورژانسی، لوازم آرایشی و بهداشتی.

آبی

( ثابت، آرام، خنک، سکوت،قابل اعتماد،حقیقت، افسردگی، سردی، زمستان،محافظه‌کاری )

اقیانوس ناپدید نشده و آسمان نمی‌افتد! آبی رنگ ثبات اعتماد و تعهد است به همین دلیل آبی ایده آل استفاده جهت طراحی وب سایت،بسته بندی شناسه محصولات  که حامل پیام های مهمی  برای مخاطب هستند،است. از دیر باز این رنگ برای بسته بنید مواد غذایی استفاده  نمی شود زیرا افراد از وجود رنگ نا مانوس بیزارند اما در مورد بسته بندی آب معدنی و کانتینر های حمل آب موفقیت آمیز بوده.


حوزه‌های تجاری مناسب برای استفاده: داروسازی، علوم، انرژی، درمان، مدیریت/استخدام منابع انسانی، تبلیغات، مشاوره، قانون.

آبی روشن

مسلامت، درمان، آرامش، فهم، ملایمت است

آبی تیره

دانش، قدرت، درستی، جدیت است.

رنگ های فرعی

 • نماد:رشد، هماهنگی، تازگی، حاصل‌خیزی، امنیت، پول، بقاء، تجمل، خوش‌بینی، تندرستی، طبیعت، خونسردی، آرامش، بهار، صداقت.
 • حوزه‌های تجاری مناسب برای استفاده: داروسازی، علوم، مدیریت و استخدام نیروهای انسانی، گردشگری
سبــز
نارنجی
 • نمادی‌ست از: خوشی، آفتاب، اشتیاق، جذابیت، شادی، خلاقیت، اطمینان، موفقیت، دلگرمی، برانگیختگی، ارزانی، تهاجم، هالووین، سیاست.
 • حوزه‌های تجاری مناسب برای استفاده: جاده‌سازی، مالی، معدن، نفت، لوازم آرایشی، تولید.
 • نمادی‌ست از: وفاداری، قدرت، نبوغ، تجمل، طمع، ثروت، افراط، خرد، بزرگی، استقلال، خلاقیت، راز، جادو، وقار.
 • حوزه های تجاری مناسب برای استفاده: ستاره شناسی، یوگا، درمان، معنویت.
بنفش

رنگ های خنثی

 • اعتماد به نفس، طبیعت، خاک، اعتبار، خلوص، پاییز، سرسختی.
 • حوزه‌های تجاری مناسب برای استفاده: جاده‌سازی، مالی، معدن، بوم‌شناسی
 •  
قهوه ای
مشکی
 • قدرت، وقار، رسمیت، مرگ، خباثت، راز، افسردگی، ناخوشی، شب.
  رنگ رسمی و شیک ; رنگ مشکی در ترکیب با رنگ‌های روشن، رنگ نافذی را ایجاد می‌کند.
 • روشنی، خوبی، پاکی، خلوص، کمال، تازگی، صلح، سادگی، برف، سردی.
 • حوزه‌های تجاری مناسب برای استفاده: دارویی، علوم، محصولات با تکنولوژی بالا.
سفید

همانطور که گفته شد رنگ ها  اثرات متفاوت بر ادارک انسان دارند.رنگ در بسته بندی محصولات، طراحی بیلبورد های تبلیغاتی و… تاثیر مستقیمی بر تصمیم مخاطب تبلیغات دارد. طبق تحقیقات میدانی انجام شده در این زمینه اولین دلیل 85 درصد از مخاطبان برای توجه به محصول یا تبلیغ، رنگ آن است. در تصمیمات خرید ناگهانی نیز رنگ کالا، حس وسوسه درونی را برای مشتری به وجود آورده و باعث ایجاد حس نیاز در وی می شود.

با توجه به اهمیت این موضوع تحقیقات زیادی در این حیطه انجام شده  و روابط مشخصی بین تصمیم خرید و رنگ ها استخراج شده است. شما می‌توانید از این ارتباطات ثابت جهت برند سازی محصولات خودتون استفاده کنید.

به عنوان مثال برای جذب مخاطب به جهت خرید ناگهانی استفاده از رنگ‌های نارنجی، قرمز، آبی مایل به ارغوانی و مشکی پیشنهاد می شود.

رنگ آبی تیره  تبدیل به نمادی برای افراد عاشق تخفیف گرفتن شده و خیالشان برای چانه زدن را راحت می کند!

در پوشاک رنگ‌های ملایم‌تر مثل صورتی، آبی آسمانی یا نشانه‌ا‌ی از رز در آن می‌تواند اثرگذارتر باشد.

گاهی رنگ ها در طول زمان تبدیل به نماد شده اند به طور مثال ترکیب رنگ زرد و قرمز طی سالها استفاده «مک‌دونالد» تبدیل به نمادی از فست فود  و مقرون به صرفه بودن شده است.حال  تصور کنید رستورانی لوکس از این ترکیب رنگی استفاده کند! این باعث القای حساس دوگانگی و عدم تناسب برای مخاطبان می گردد.مثال های متنوع بسیاری در مورد احساسات القا شده توسط رنگ و تناسب آن با محصول یا خدمت وجود دارد ، در واقع ای موضوع  به نقش اصلی  در طراحی های محصول و برند و تبلیغات تبدیل شده است.

با توجه مفوم های فرهنگی نهادن در رنگ ها ،در یک برنامه بازاریابی موفق تمامی ریزه کار های فرهنگی رنگ ها را در تبلیغات استفاده می شود.

از جمله این تفاوت های فرهنگی میتوان به تعبیر رنگ زرد در اروپا اشاره کرد. در اکثر کشورهای اروپایی و کشورهای شمال امریکا رنگ زرد معنی روشنایی، شادی و نشاط و طبیعی‌بودن می‌دهد و به همین دلیل در کالاهایی که مربوط به خانواده یا کودکان باشد از آن استفاده می‌شود. اما آلمان در این میان استثنا است و رنگ زرد را به حسادت تعبیر می‌کنند.

به‌عنوان یک بازاریاب، این بخشی از وظیفه‌ی شماست که طراحی‌های خود را با فرهنگ مخاطبان‌تان منطبق کنید.

چگونه شعار تبلیغاتی معجزه‌ی جذب مخاطب است؟

شعار تبلیغاتی عبارتی بین 2 تا 5 کلمه است که نماینده شرکت،سازمان،محصول و یا خدمات مشخص است. انتخاب شعار تبلیغاتی باید به گونه ای باشد که در ذهن مخاطب ماندگار شود. بالاترین تاثیرگذاری، با شعار آهنگین حاصل می‌گردد. مهم‌ترین فاکتور در رابطه با شعار، تکرار آن است. استفاده هرچه بیشتر از شعار تبلیغاتی به مرور باعث نقش بستن آن در ذهن مخاطبان می‌گردد.

چرا باید شعار تبلیغاتی داشته باشیم؟

شعار تبلیغاتی تنها یک جمله ساده نیست. بلکه نماینده کسب و کار و فعالیت شماست. برندهای موفق جهان با استفاده از شعار تبلیغاتی تاثیرگذار، برند خود را ذهن مخاطب هک می‌کنند و در ادامه با استفاده از برندینگ خود تا سال‌ها فروش موفق خواهند داشت.

صرف زمان برای انتخاب شعار، سرمایه گذاری با برداشت بلند مدت و دائمی است. بهترین مثال برای این موضوع مک دونالد است که از سال 2003 با شعار “من عاشقشم” شناخته می‌شود که به علاقه‌ی شدید مشتریان به برگرهای مک دونالد اشاره دارد.

 

شعار خود توضیحی کوتاه و کافی جهت یاداوری برند به مخاطب است زمانی که شعار ملکه ذهن مخاطب گردد با شنیدین یا خواندن آن، بلافاصله برند در فکر مشتری زنده می‌شوند.

شعار تبلیغاتی باید سه ویژگی اصلی داشته باشد:

 • جامع باشد (معنی کامل و گویا داشته باشد)
 • مخاطب را از نظر احساسی درگیر کند (به مخاطب احساس اشتیاق، نیاز، دوشت داشتن و… بدهد)
 • قابل اعتماد باشد (با ارائه قدرت و وسعت حیطه کاری اعتماد مشتری را جلب کند)

*شعار برند باید همیشگی باشد*

یکی از جنبه‌های بسیار مهم انتخاب شعار، دائمی بودن آن است. شعار هر برند مانند شناسنامه‌ی آن است و نباید در طول زمان تعویض گردد، بنابراین باید به گونه ای انتخاب شود که پس از گذشت سال‌ها و حتی با گسترش حیطه فعالیت برند، نیازی به تغییر شعار نباشد. صرف زمان برای انتخاب شعار تبلیغاتی، در واقع سرمایه گذاری بلند مدت برای سودآوری همیشگی است.

 چگونه شعار به ارتباط قوی‌تر با مشتری کمک می‌کند؟

شعار هر برند، به عنوان پل ارتباطی بین صاحبان سازمان با مشتری عمل می‌کند. این ارتباط به حدی قوی است که شعار تبلیغاتی مناسب می‌تواند یک محصول با کیفیت متوسط را در ذهن مخاطب بسیار مطلوب جلوه دهد و یا بالعکس، با انتخاب شعار نادرست، محصول مرغوب در دید مشتریان ضعیف ارائه می‌گردد.

*هرچه کوتاه‌تر، بهتر*

شعار انتخاب شده توسط صاحبان برند، در تمامی مراحل تبلیغاتی اعم از تلویزیونی، بیلبوردی، بسته بندی و … استفاده می‌شود به همین جهت باید به گونه‌ای انتخاب شود که حتی در بازه زمانی بسیار کوتاه نیز تاثیر لازم را داشته باشد. علاوه بر آن، طراحی ذهن انسان به صورت غریزی، به شکلی است که جملات کوتاه‌ را راحت‌تر پردازش می‌کند و به خاطر می‌سپارد.

شعار تبلیغاتی، مهمترین فاکتور بازگشت سرمایه

 ROI یک مفهوم بین المللی، مخفف Return on investment  و به معنای بازگشت سرمایه است که اندازی گیری آن به درصد بیان می‌شود.

طبق تحقیقات اخیر انجمن تخصصی تحقیقاتی امریکا، بعد از تبلیغات که مهمترین عامل جذب مخاطب است، شعار هر برند بالاترین تاثیر را در جلب نظر مشتریان و در نتیجه بازگشت سرمایه به سیستم مالی سازمان دارد. نظر به موارد بالا، “شعار تبلیغاتی” مهمترین فاکتور در حداکثر درصد ROI است.

همه پرسی، از بهترین روش‌های انتخاب شعار

در کشورهای پیشرفته یکی از روش‌های انتخاب شعار همه پرسی است. در این نظرسنجی عمومی باید به این نکته توجه داشت که جامعه مورد سنجش، اقشار مختلف را شامل شود (سن، جنسیت، سطح سواد، شغل و… باید متفاوت باشد)

همه پرسی به دو صورت انجام می‌شود:

 1. انتخاب تعداد محدود، منتخب شعارهای پیشنهادی و ارائه آن‌ها به همراه محتوای کاری سازمان به مخاطبین، با به اشتراک گذاشتن پرسش که کدام یک از این شعارها به نظر شما برای ما مناسب‌تر است؟و در نهایت انتخاب شعاری که به نظر عموم، تاثیرگذارتر است.
 2. انتخاب تعداد محدود، منتخب شعارهای پیشنهادی بدون هیچ توضیخی در ارتباط با حیطه فعالیت موردنظر و با ارائه این پرسش که به نظر شما هرکدام از این شعارها مربوط به چه رشته‌ی کاری است؟

و در نهایت سازمان شعاری که توسط تعداد بیشتری از مخاطبین درست تشخیص داده شده را انتخاب می‌کند.

 

مزایای انتخاب شعار با روش همه پرسی :

به‌ طور کلی، مردم درصورت مشارکت در یک فرآیند، نسبت به آن ارق پیدامی‌کنند. پس با بهره‌گیری از این روش می‌توان توجه و وفاداری تعدادی از مخاطبین را در اولین قدم کسب کرد. تمامی برندها بعد از انتخاب و ارائه شعار با بازخورد آن مواجه می‌شوند اما در این روش بازدهی شعار قبل از انتخاب آن مورد سنجش ثرار می‌گیرد و شعاری با بالاترین درصد موفقیت انتخاب می‌گردد. از دیگر مزایای این روش می‌توان از ماندگاری برند در ذهن تعدادی از مخاطبان، حتی قبل از به‌کارگیری شعار نام برد. علاوه بر آن، افراد شرکت کننده به دلیل حس کنجکاوی و علاقه ذهنی به پیگیری برند، درمورد آن با دیگران صحبت کرده و تبلیغات سنتی به شکل سینه به سینه صورت می‌گیرد.

راهکارهای افزایش بازدهی چندبرابری تبلیغات با بودجه یکسان

بسیاری از مشاغل برای افزایش فروش و جذب مشتری به تبلیغات متکی هستند، اما تبلیغات و به‌خصوص حضور مداوم صاحبین مشاغل در این عرصه به‌ویژه در اقتصاد کم رونق امروز ممکن است طاقت فرسا باشد .

هزینه های تبلیغات برای بسیاری از مشاغل یک قرص تلخ است که باید بلعیده شود .

در این مقاله نکاتی مطرح میشود که ضمن حفظ اثر بخشی تبلیغات هزینه های آن را نیز کاهش دهیم . تبلیغات تنها ابزاری است که محصولات یا خدمات کسب و کار شما را در معرض دید مشتریان قرار می‌دهد و شما را از دیگر رقبای خود متمایز میکند. اگرچه تبلیغات در یک فضای تجاری چالش برانگیز شما را به عنوان یک بازیگر قدرتمند در بازار معرفی میکند، با این وجود اکثر صاحبین مشاغل به دنبال راهکارهایی برای مهار هزینه های تبلیغات هستند.

یک برنامه تبلیغاتی متمرکز ایجاد کنیم :

در ابتدا توصیه می‌کنیم در مقابل وسوسه های فروشنده های هررسانه ای که به شما معرفی می‌شود مقاومت کنید . امروزه تبلیغات بدون بازخورد در سبد محصولات پیشنهادی دیده می‌شود. یک برنامه تبلیغاتی تهیه کنید که اهداف تجاری شما را منعکس کند و رویدادهای خاص سالانه را در برگیرد. فروش محصول هدف این برنامه تبلیغاتی می‌باشد. برای این برنامه بودجه مشخص کرده و در طول سال به اهداف مالی خود پایبند باشید.

در درجه اول با یک طراح گرافیک کار حرفه ای کنید :

طراح گرافیک حرفه ای انتخاب کنید که توانایی به تصویر کشیدن ایده های شما را به راحتی در تبلیغات خلاقانه داشته باشد. اطلاعات مربوط به محصول خود را در اختیار طراح خود قرار دهید. وی می‌تواند الگوی تبلیغاتی خاص شما را تولید کند و طرحی منحصر به فرد برای شما به وجود آورد تا از هزینه های غیر ضروری جلوگیری کند.

برنامه های تبلیغاتی مشارکتی را بررسی کنید :

در اغلب موارد این امر کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد که در تبلیغ یک برند تمامی سطوح تولید و توضیع ذی‌نفع هستند. ما میتوانیم هزینه تبلیغات را به صورت مشارکتی میان تولیدکنندگان و توضیع کنندگان تقسیم کنیم. بدین صورت که بخشی از هزینه را شرکت ها و کارخانه‌جات مادر و بخش دیگر را نمایندگان آنها در سطح کشورمتقبل می‌شوند.

برای فرصت تبلیغاتی هدفمند برنامه ریزی کنید :

ممکن است هزینه بالای تبلیغات در مرکز شهر بودجه تبلیغاتی ما را بدون بازخورد مصرف کند. تبلیغات کالای لوکس در مناطق لوکس پسند شهر نتیجه بخش است. به‌همین دلیل است که مسیر فرودگاه های بین المللی، مورد توجه برند های معتبر هستند. تبلیغات هدفمند مهمترین رکن کاهش هزینه های تبلیغات می‌باشد. اگر تولید کننده هواساز های صنعتی هستیم در مسیر تردد صاحبین صنایع تبلیغ کنیم.

فرکانس تبلیغات خود را کاهش دهید :

دو کلمه reach و ferequency را در تبلیغات به‌صورت تخصصی مورد بررسی قرار می‌دهیم. ریچ به تعداد افرادی که آگهی شما را میبینند گفته می‌شود و منظور از فرکانس تعداد دفعاتی است که آن افراد تبلیغ را دیده اند.

تجربه نشان می دهد که اگر برای سه ماه در نقطه ای از شهر اکران دارید وقت تغییر است. اگر از محتوای سریالی تبلیغات استفاده نمی‌کنید باید با استفاده از بیلبوردهای جدید در نقاط دیگر شهر ریچ را افزایش دهید. البته خاطر نشان میکنیم این جابه‌جایی برای تبلیغات سریالی بعد از سه ماه نیاز به بازگشت بر روی بیلبورد اول را دارد و تشکیل چرخه  تبلیغات سریالی الزامی است. با این حال سقف فرکانس قابل کنترل است. تکرار تبلیغات ثابت بدون تغییر طرح و ایده بعد از سه ماه حتی ممکن است تاثیر معکوس داشته باشد. در تبلیغات سریالی بودجه فاکتور اصلی نیست همزمان با بالا رفتن فرکانس، ریچ به حداکثر رسیده و تکرار و خستگی تبلیغاتی نیز نخواهیم داشت. به عنوان مثال با یک بودجه ثابت می‌توان به جای 4 نقطه استراتژیک تبلیغاتی را در مدت 12 ماه، در مدت 6 ماه در 8 بیلبورد تبلیغاتی داشته باشیم و به‌ این صورت می‌توان با هزینه یکسان، تعداد ریچ دوبرابر و فرکانس نصف گردد.

سفیر برند و رابطه مستقیم آن با افزایش آگاهی از نام تجاری

نام تجاری(به انگلیسی:Brand) فرآیند ایجاد تصویر قوی و مثبت یک شرکت، از محصولات یا خدمات آن در ذهن مشتری است که از طریق به وجود آوردن یک موضوع ثابت ( به واسطه ترکیب عناصری مانند طراحی های خاص، لوگو و…) در تمام سطوح بازاریابی شرکت وجود دارد.

سفیر برند (که بعضاً سفیر سازمانی نیز نامیده می شود) شخصی با دیدگاه مثبت اجتماعی است که از طرف یک سازمان یا شرکت به عنوان چهره برند معرفی می شود. در واقع این کار برای افزایش آگاهی از برند محصول( برندینگ) انجام می‌شود. سفیر برند به معنای تجسم هویت شرکتی در ظاهر ، رفتار ، ارزش ها و اخلاق یک فرد است.

عنصر اصلی سفیران برند توانایی آنها در استفاده از استراتژیهای تبلیغاتی است که باعث تقویت رابطه مشتری و محصول یا خدمات می شود و مخاطبان زیادی را برای خرید و مصرف بیشتر جذب می کند.

یک سفیر برند عمدتا به عنوان یک عامل برای تقویت فروش (محصولات یا خدمات) و ایجاد آگاهی از برند منصوب می‌شود. امروزه اصطلاح “سفیر برند” بر مدیریت برند شخصی یا خودبرند سازی بیشتر از استفاده از افراد مشهور برای برندینگ تمرکز دارد.

به طور معمول تصور می شود، جایگاه سفیر برند به  یک فرد مشهور یا شخصی با حضور شناخته شده ، واگذار می‌شود که غالباً بابت زمان و تلاش فرد دستمزد قابل توجهی هم برای وی در نظر گرفته می شد،  با این حال ، امروزه سفیر برند از بین افرادی  با دانش و توانایی جستجو و شناسایی نیاز های خاص برند انتخاب می شود. ولیکن در صنعت های خاص  طور مثال  صنعت مد ، مدیران برای انتخاب سفیران برند خود  همچنان  فقط به افراد مشهور  متکی هستند.

سفیران برند در واقع فروشنده اصلی یک محصول یا خدمت  هستند به همین دلیل آنها باید در مورد برندی که نمایندگی می کنند ، آگاهی کامل داشته باشند زیرا ممکن است مورد پرسش پاسخ  مصرف کنندگان  قرار گیرند.

 

برندینگ با استفاده از مشاهیر

استفاده از مشاهیر (به انگلیسی:Celebrity) به عنوان سفیر برند مفهوم جدیدی نیست. ستاره های فیلم در دهه 1940 برای شرکت های تولید سیگار تبلیغات انجام میداند ، همچنین در اواخر دهه 1950 باب هوپ(کمدین آمریکایی-انگلیسی) آمریکن اکسپرس را به میدان آورد. جو نامات در دهه 1970 مدل جوراب شلواری هانس شد و… . ورود ورزشکاران از جمله  مایکل جردن و تایگر وودز استفاده از این روش را گسترش داد به حدی که درآمد آن ها از این حوزه بیشتر از تخصص ورزشی شان بود.

شرکت های بزرگ متوجه شدند که تصویر کلی یک سفیر برند در جامعه عنصری جدایی ناپذیر در جلب توجه مصرف‌کننده است. در نتیجه ، نقش مشاهیر به عنوان سفیران برند افزایش قابل توجهی پیدا کرد. مطالعه موردی مارک معروف ساعت Omega نشان می دهد که این برند در دهه 1970 با بروی کار آمدن برند کوارتز ژاپن با سقوط شدیدی در فروش روبرو شد. برای اولین بار در سال 1995 بود که سیندی کرافورد (بازیگر، مدل و تاجر آمریکایی)چهره جدید امگا شد ومقوله‌ی سفیر مشهور  برند را معرفی کرد. اعتقاد بر این بود که عامل این ترفند بازاریابی ژان کلود بیور باشد. این استراتژی چشم انداز برندسازی را به کلی تغییر داد. در حال حاظر، بسیاری از شرکت ها سالیانه بخشی از بودجه ی خود را به سفیران برند خود اختصاص می دهند.

افراد مشهور، محبوب و مورد توجه بسیاری از افراد جامعه هستند. بنابراین انتقال پیام‌های بازاریابان از طریق این افراد بسیار منطقی است.  یک فرد مشهور می تواند:

 • توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کند ،
 • مارک تجاری را با تصویر شخصی خود پیوند دهد و
 • ویژگی های مثبت خود را با ویژگی های محصول مربوط مرتبط کند.

با این حال ، در برخی موارد مشکلات مشاهیر می تواند بر چهره برند تاثیر گذاشته و روند منفی در بر داشته باشد.

یک مثال واقعی!

اتهامات دوپینگ اخیر علیه لنس آرمسترانگ سفیر برند نایک برای وی 30 میلیون دلار هزینه در پی داشت ،همچنین وی مجبور به استعفا از عنوان رئیس Livestrong شد. از طرف دیگر، نایک(اسپانسر تیم دوچرخه سواری آرمسترانگ و ایالات متحده بود) در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت ،

“به دلیل شواهد ظاهرا غیرقابل غلبه بر اینکه لنس آرمسترانگ بیش از یک دهه در دوپینگ شرکت کرده و نایک را گمراه کرده است ، با اندوه فراوان است که ما قرارداد خود را با او فسخ کرده ایم. “

خود برند سازی

خود برند سازی یا برندینگ شخصی روشی است که در آن فرد می تواند شهرت را برای خود ایجاد کرده و یا آن را ارتقا دهد. در طی چند سال گذشته به دلیل افزایش افراد خود اشتغال، خود برند سازی اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. امروزه مخاطبان مدرن غالبا ترجیح می دهند به یک فرد حقیقی اعتماد کرده و از محصولات و خدمات تحت پوشش وی بهره ببرند . یک برند شخصی نشانه روشنی از اصلیت فرد بوده و بهترین ویژگی های قابل ارئه را در ذهن مخاطب تداعی می کند، در واقع این موضوع باعث می شود که هدف نهایی شرکت ها که همان فروش است به طور نامحسوس جلوه کرده و خاطر خریدار را مکدر نکند و آنچه که مشتری انتظار دارد را به وی نمایش دهد.  ارتقا برند شخصی یک مقوله اساسی در ایجاد شبکه ارتباطی موفق است که به خودی خود می تواند منجر به معرفی بیشتر کسب و کار و افزایش هر روزه  مشتریان  شود.

استفاده های خاص از سفیربرند

سفیر حسن نیت یک عنوان افتخاری مرتبط با اهداف غیر انتفاعی است. وظیفه اصلی یک سفیر حسن نیت کمک به سازمانهای حمایتی برای انتشار پیام خود است.  سفیران حسن نیت عمدتا از اشخاص مشهور و شناخته شده هستند که از شهرت و استعداد خود برای تأمین بودجه ، درخواست کمک های مالی استفاده کرده و داوطلبان را به مشارکت و افزایش آگاهی از علت سازمان ترغیب می کنند. این افراد با توجه به مخاطبان مورد نظر سازمان انتخاب می شوند و در صورت سرمایه گذاری کامل در هدفی که آنها تبلیغ می کنند، می توانند دیگران را نیز تحت تأثیر قرار دهند. سفیران حسن نیت بازدیدهای گسترده ای را از آشفته ترین مناطق جهان انجام می دهند و از طرف مردم و سازمان خود درخواست کمک می كنند. به عنوان مثال ، سفیران حسن نیت سازمان ملل متحد افراد مشهوری مانند آنجلینا جولی برای UNHCR، دیوید بکهام و شکیرا برای یونیسف ، کریستینا آگیلرا برای WFP و نیکول کیدمن برای زنان UN را شامل می شوند.

مدل تبلیغاتی

یک مدل تبلیغاتی  تلفیقی از مدل سخنگویی ، مدل نمایش تجاری و مدل موافقت نامه ای است. این مدل ها عملکردی فراتر از نمایندگی مثبت شرکت را انجام می دهند. تفاوت اصلی بین سفیر برند و مدل تبلیغاتی در نحوه ارائه محصول یا خدمات است. در بسیاری از موارد ، برخلاف سفیران برند ، یک مدل تبلیغاتی ممکن است تجربه ای را در مخاطب ایجاد کند که نشان دهنده محصول یا خدمات مارک دار است. مدل های تبلیغاتی طبق نیازهای کمپین بازاریابی باید در محل حضور داشته باشند ، با این حال سفیران برند اغلب “چهره برند” نامیده می شوند. مدلهای تبلیغاتی غالباً در نمایشگاههای تجاری (غرفه های نمایشگاه ها) ، قراردادها و تبلیغات چاپی ، دیجیتال طراحی شده برای برند حضور دارند.